Cross Platform8 min czytania

19 aplikacji stworzonych we Flutterze

Paulina Chmielewska

Head of Marketing

Alexa Trachim

Technical Content Writer

19 aplikacji stworzonych we Flutterze

Temat aplikacji cross-platformowych nie cichnie. W ostatnich latach bardzo dużo mówiło się na temat React Native i Fluttera. Wspomina się też o aplikacjach wykorzystujących powyższe technologie. W końcu nadal dla wielu developerów jest to temat dość “egzotyczny”. Dlatego też po przeglądzie aplikacji mobilnych w React Native, nadszedł czas na przegląd aplikacji mobilnych stworzonych za pomocą Fluttera.

Spis treści

  1. Czym jest Flutter?
  2. Czym jest Dart?
  3. Produkty Google – Stadia, Google Ads, Google Assistant
  4. Reflectly
  5. Alibaba Group użyła Fluttera w aplikacji Xianyu
  6. Groupon
  7. Aplikacja Hamilton Musical we Flutterze
  8. inKino
  9. Cryptomaniac Pro
  10. Inne aplikacje stworzone w oparciu o Fluttera
    Flydirekt
    Birch Finance
    Coach Yourself Meditation App
    Hookle – aplikacja do zarządzania social media
    Toughest
    Platypus Crypto
    Weight Tracker
    Beer Me Up
    SpaceX Go
    KlasterMe
    You
    HuYu
  11. Podsumowanie

Czym jest Flutter?

Flutter jest frameworkiem cross-platformowym, który za pomocą jednego kodu, pozwala stworzyć aplikacje na różne urządzenia. Aplikacje mobilne pisane w języku Dart zachowują się niemal tak samo na obu systemach (Android oraz iOS) i mają zbliżoną do rozwiązań natywnych wydajność. Co więcej, aplikacje tworzone za pomocą Flutter rzeczywiście są natywne.

Czym jest Dart?

Dart jest open-sourcowym, obiektowym językiem programowania stworzonym przez Google. Wykorzystywany jest we Flutterze z racji tego, że może kompilować zarówno AOT, jak i JIT.

Kompilacja AOT (ahead-of-time) 

Wykonywana po zakończeniu developmentu, gdy produkt jest gotowy do wydania. Pomaga szybko wypuścić aplikację.

Kompilacja JIT (just-in-time)

Wykonywana w trakcie developmentu aplikacji, aby umożliwić tak zwane “hot reloads”.

Produkty Google – Stadia, Google Ads, Google Assistant

Google Stadia jest platformą streamingową dla gier. Aplikacja mobilna dostępna jest zarówno na telefony z Androidem, jak i iOSem. 8 listopada 2019, UI Engineering Lead potwierdził, że Stadia została zbudowana z wykorzystaniem Flutter SDK. Zespół Stadia wybrał tę technologię już na etapie prototypowania.

Produkty Google - Stadia, Google Ads, Google Assistant

Flutter jakiś czas temu umożliwił tworzenie aplikacji także na inne platformy – web oraz desktop, jednak developerzy Stadia stwierdzili, że na czas wdrożenia produktu, jedynie aplikacje mobilne będą wykorzystywać ten framework. To potwierdzenie dla developerów z całego świata, że warto brać Fluttera pod uwagę. Google nie tylko zaprezentował go światu, ale także wdraża we własnych produktach.

Flutter został również wykorzystany do aplikacji mobilnej pozwalającej zarządzać Google Ads. W przeciwieństwie do poprzedniej aplikacji nowa wersja oferuje zarządzającym kampaniami reklamowymi lepszy wgląd w informacje i alerty. Pozwala także wprowadzać zmiany w prowadzonych kampaniach oraz skontaktować się z ekspertami Google z poziomu aplikacji.

Flutter zasila także wciąż rosnącą grupę aplikacji Google Assistant.

Reflectly

Reflectly

Reflectly jest przykładem aplikacji, która początkowo napisana została w React Native. Zespół stworzył za pomocą tej technologii aplikację na iOS. Problem pojawił się, kiedy chcieli wdrożyć aplikację na Android. W 2018 roku, w związku z dużą popularnością apki, zdecydowali się na jej całkowite przebudowanie. Wybór padł na Flutter, który pozwolił na osiągnięcie celu. W ciągu 2 miesięcy przepisali swoją aplikację i udostępnili ją zarówno na Android, jak i iOS. Nowa wersja aplikacji udostępniona została w maju 2018.

“Używając Firebase Analytics oraz Sentry, starannie monitorowaliśmy wydaną aplikację, aby upewnić się, że niczego nie przegapiliśmy – w końcu została ona wdrożona dla nowych i starych użytkowników. Pomimo statusu beta technologii Flutter, nie napotkaliśmy żadnych większych problemów decydując się na nią w produkcji aplikacji, której używają tysiące użytkowników na ogromnej ilości urządzeń z iOS i Androidem.” ~ Daniel Vestergaard

Alibaba Group użyła Fluttera w aplikacji Xianyu

Zespół developerski z Xianyu (闲鱼), drugiej największej platformy sprzedażowej grupy Alibaba, stworzył aplikację z wykorzystaniem Flutter. Aplikacja była pobrana więcej niż 50 milionów razy i ma ponad 10 milionów aktywnych użytkowników każdego dnia. Za wykorzystaniem Fluttera przemawiała przede wszystkim oszczędność czasu, gdyż pojedyncza baza kodu znacznie ułatwiła tworzenie i utrzymanie aplikacji.

Alibaba startowała już z gotową aplikacją. Dlatego swoje prace rozpoczęli od implementacji funkcjonalności Fluttera stopniowo, wdrażając kolejne funkcje z wykorzystaniem tego frameworka. Więcej na temat Fluttera i jego wykorzystania w grupie Alibaba, można przeczytać na ich blogu.

Groupon

Groupon jest kolejnym przykładem firmy, która startowała z istniejącą już aplikacją. Groupon posiadał dwie apki – dla klientów i sprzedawców. Ta pierwsza ma ponad 50 milionów pobrań. Druga natomiast była znacznie mniejsza, z 500 tysięcy pobrań, dlatego ryzyko implementacji nowych technologii było znacznie mniejsze. Groupon zdecydował się na rozpoczęcie integracji Fluttera z istniejącym już rozwiązaniem, zamiast przepisywać aplikację od nowa.

Aplikacja Hamilton Musical we Flutterze

GoPosse stanęło przed zadaniem stworzenia aplikacji mobilnych dla musicalu Hamilton. Aplikacje miały działać na iOS i na Androidzie. Zespół zdecydował się na Fluttera, którego określili jako szybko działający framework dający dużo frajdy podczas kodowania.

“Flutter pomógł nam dostarczyć lepsze rozwiązanie przy zachowaniu wysokiej jakości. Gdybyśmy stworzyli dwie niezależne aplikacje natywne, nie moglibyśmy udostępnić zestawu funkcji, który zakładaliśmy. Spore możliwości frameworka to największa zaleta, bo możemy rozbudowywać aplikację dodając nowe funkcjonalności niemal co tydzień.” ~ Posse

inKino

inKino jest multiplatformowym projektem Dart. Z tą aplikacją można wyszukiwać filmy i przedstawienia w sieci kin Finnkino. 40% kodu aplikacji jest dzielone przez Flutter oraz web. Aplikacje na Android oraz iOS stworzone są z pojedynczej bazy kodu Fluttera. Natomiast aplikacja PWA (Progressive Web App) wykonana została w AngularDart.

Cryptomaniac Pro

Cryptomaniac Pro

Ta aplikacja finansowa dostarcza klientom informacji o najdokładniejszych, cyfrowych sygnałach pieniężnych, newsach na ich temat oraz historii administracyjnej portfela. W aplikacji mamy dostęp do danych dotyczących ponad 1600 kryptowalut. Twórcy aplikacji zaznaczają, że gdyby nie wykorzystanie Fluttera, nie byliby w stanie dostarczyć aplikacji w 2 miesiące. W sklepie Google posiadają już 4 apki – wszystkie stworzone we Flutterze. Pracują nad kolejnymi, które także zostaną napisane z wykorzystaniem tego frameworka.

Inne aplikacje stworzone w oparciu o Fluttera

Poza wspomnianymi wyżej, powstał szereg różnych aplikacji opartych o ten framework. Oto kilka przykładów:

Flydirekt

Aplikacja umożliwia wyszukiwanie lotów bezpośrednich na całym świecie. Udostępnia także prognozę pogody w danym miejscu oraz szacuje zapełnienie samolotu w czasie rzeczywistym. Dzięki aplikacji możesz wybrać najlepsze opcje lotów biorąc pod uwagę trasy, warunki pogodowe oraz dostępność miejsc w samolocie.

Birch Finance

Aplikacja finansowa, która pomaga zarządzać kartami kredytowymi. Aplikacja analizuje wydatki i prezentuje, które karty zostały wykorzystane przy danym zakupie. Rekomenduje także karty, których warto używać przy konkretnych nawykach zakupowych, aby skorzystać z oferowanych promocji i zwrotów.

Coach Yourself Meditation App

Aplikacja wykorzystująca medytację prowadzoną, stworzoną specjalnie na potrzeby aplikacji przez Ramin Raygana. Celem jest wzmocnienie serca, ciała i duszy. Po wyborze tematu użytkownik może rozpocząć swoją sesję medytacji z dedykowanymi opcjami, które oferują różne dźwięki w tle. Aplikacja śledzi postęp, przedstawia proste statystyki i pomaga włączyć medytację do codziennego życia użytkowników.

Hookle – aplikacja do zarządzania social media

Hookle - aplikacja do zarządzania social media

Hookle jest aplikacją, która pozwala zarządzać profilami w mediach społecznościowych z jednego miejsca. Za pomocą aplikacji można tworzyć i publikować treści, a także planować udostępnianie ich z wyprzedzeniem. Monitoruje ona też wyniki tworzonych kreacji. Hookle jest darmową aplikacją do 3 kont społecznościowych. Integruje się z Facebookiem, Twitterem, Linkedin oraz Google dla biznesu.

Toughest

Aplikacja pomaga przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i oferuje ćwiczenia dla mózgu. Zawiera pytania i odpowiedzi podzielone na różne kategorie, dzięki czemu możemy przewidzieć bieg rozmowy. Jej twórcy twierdzą, że dzięki aplikacji można przygotować się na 90% pytań najczęściej pojawiających się podczas rekrutacji.

Platypus Crypto

Darmowa aplikacja do śledzenia zasobów kryptowalutowych. Platypus Crypto zawiera 7-dniowe grafy aktualizujące się w czasie rzeczywistym, obecne ceny oraz kapitalizacje rynkowe, a także procent wymian w czasie. Dzięki personalizacji można usunąć z niej wykresy, a także skorzystać z ciemnego motywu.

Weight Tracker

Prosta aplikacja, dedykowana osobom, które chcą zrzucić, lub utrzymać wagę. Aplikacja pozwala śledzić progres i pomaga w dążeniu do wagowych celów.

Beer Me Up

Aplikacja Beer Me Up

Aplikacja pozwala śledzić historię skonsumowanych przez użytkownika piw, aby nigdy nie zapomniał, jakich trunków już próbował.  Za każde kolejne, wprowadzone piwo otrzymuje się punkty. W aplikacji mamy swój profil z liczbą zgromadzonych punktów oraz archiwum wprowadzonych piw, aby kolejnym razem nie musieć się zastanawiać, na jakie tym razem mamy ochotę.

SpaceX Go

Aplikacja gromadzi wszystkie informacje o SpaceX. Dzięki niej mamy dostęp do szczegółowej listy wszystkich poprzednich, ale także nadchodzących startów rakiet. Poza tym możemy przejrzeć katalog środków transportu (dowiedzieć się więcej o rakietach, kapsułach i statkach, które SpaceX stworzyło przez lata). W aplikacji mamy też lokalizator statków, dzięki któremu możemy sprawdzić ich pozycję, prędkość oraz status aktywnych statków wykorzystywanych przez SpaceX. Ponadto, dostępny jest lokalizator Tesli, z którym również sprawdzimy orbitę, prędkość oraz odległość, w jakiej znajduje się Tesla wystrzelona przez Elona Muska.

KlasterMe

KlasterMe aplikacja

Aplikacja służy do tworzenia, dzielenia się i odkrywania różnych form treści w Internecie – od obrazków po artykuły. Aplikacja dostępna jest zarówno na Android, jak i iOS.

You

Bardzo prosta aplikacja do zarządzania informacjami o nas samych. Dzięki You możemy pobrać dane, które gromadzą na nasz temat Google, Facebook, Instagram oraz Twitter.

HuYu

Aplikacja, która wynagradza użytkownika, gdy ten podzieli się z nią swoją listą zakupów. Użytkownik skanuje swoje paragony, a potem ocenia je w ankietach. Dane są anonimowe i służą badaniom rynku. Za wykonane czynności użytkownik otrzymuje punkty, które w dalszej kolejności może wymieniać na karty podarunkowe oraz vouchery. Dzięki zastosowaniu Fluttera w swojej aplikacji twórcy mogli ją ukończyć w okresie 4 miesięcy.

Podsumowanie

Pomimo tego, że Flutter jest stosunkowo nowym frameworkiem, aplikacji z jego wykorzystaniem powstało naprawdę sporo. Szczegółowa lista znajduje się w tym miejscu. W bazie widnieje już ponad 1200 aplikacji, a nie każda jest do niej zgłoszona. Zaprezentowane przykłady pokazują jednak, że Flutter wykorzystywany jest nie tylko przez mniejsze projekty i startupy, ale doceniają go także duże marki, które z sukcesem wykorzystują ten framework w tworzeniu swoich aplikacji mobilnych.

Jeżeli zastanawiasz się, czy Flutter jest odpowiednim rozwiązaniem dla Twojego projektu, zachęcamy do przeczytania innych artykułów z naszego bloga na ten temat. Proponujemy między innymi Flutter review – pierwszą ocenę napisaną przez jednego z naszych developerów, który zajmuje się tą technologią oraz Flutter vs React Native, czyli porównanie dwóch wiodących technologii w cross-platform development.

Jeżeli potrzebujesz wyceny swojego produktu bądź chciałbyś skonsultować wybrane założenia technologiczne, skontaktuj się z nami – pomożemy!


Paulina Chmielewska

Head of Marketing

Alexa Trachim

Technical Content Writer

Post article


Masz projekt? Porozmawiajmy

Skontaktuj się