Strategie produktowe, które zwiększają zyski

Błyskotliwa wizja to dopiero początek,
ale zanim stanie się rzeczywistością,
potrzebuje solidnej strategii.

Ustalenie, kim są Twoi odbiorcy docelowi i – co równie ważne – czy zapłacą za Twój produkt, to kluczowe czynniki. Ale tak naprawdę liczy się tworzenie wyjątkowej wartości dla klientów. Słuchaj, na początku XXI wieku nikt nie pozwoliłby swojemu dziecku wsiąść do samochodu z nieznajomym, prawda? A teraz pomyśl o Uberze. Uber zmienił zasady gry i miał unikalną strategię. Pomożemy Ci taką strategię stworzyć — dzięki naszym ramom projektowania propozycji wartości.

Co to właściwie jest?

Strategia produktowa to po prostu plan na mega wysokim poziomie. Ten plan opisuje, co Twoja firma musi osiągnąć dzięki nowemu produktowi. Ponadto zapewnia plan taktyczny, jak osiągnąć ten cel. Strategia produktowa odpowiada na kluczowe pytania – kim jest grupa docelowa (persony użytkowników), jakie korzyści przyniesie produkt użytkownikom, a także jakie są cele Twojej firmy w odniesieniu do tego produktu w całym jego cyklu życia.


Dlaczego to kluczowe?

Po pierwsze, zapewnia przejrzystość zaangażowanym zespołom. Deweloperzy nie tracą z oczu nadrzędnego celu stojącego za projektem. Dział sprzedaży będzie w stanie stworzyć unikalną propozycję sprzedaży i jasno określić zalety produktu. Plan działań zostanie uszeregowany według priorytetów, dzięki czemu cele będą mogły zostać osiągnięte szybciej. A ze strategią produktową jako punktem odniesienia, w przypadku konieczności korekty planów (tj. braku zasobów lub przesunięć w harmonogramach), jest miejsce na mądrzejsze decyzje taktyczne. Strategia produktu dostosowuje organizację do wizji.

Dlaczego tego potrzebujesz?

Zgranie zespołów

Aby dopasować wszystkie elementy

Modele biznesowe

Aby mieć lepszą perspektywę skalowalności

Pozycjonowanie produktu

Aby wspierać Twój produkt przed i po uruchomieniu

Zdefiniuj persony

Aby produkt wniósł realną wartość dla userów

Zgranie zespołów

Aby dopasować wszystkie elementy

Modele biznesowe

Aby mieć lepszą perspektywę skalowalności

Pozycjonowanie produktu

Aby wspierać Twój produkt przed i po uruchomieniu

Zdefiniuj persony

Aby produkt wniósł realną wartość dla userów

Kluczowe elementy
Strategii produktowej

Fazy

Opis


01

Zdefiniuj wizję

Przede wszystkim każdy, kto jest lub będzie zaangażowany w projekt, musi znać (i rozumieć) „dlaczego” stojące za projektem. Chodzi o to, co zrobi Twój produkt i dlaczego. Jaka jest wartość produktu i jak zdobędzie serca Twojej grupy docelowej. To jest sedno projektu – trafna deklaracja wizji.

02

Analizuj trendy rynkowe

Co się teraz dzieje na rynku? Jakie są trendy i co robi konkurencja? Znajdujemy odpowiedzi na te pytania. Dzięki naszemu doświadczeniu idziemy nawet dalej. Przewidujemy zmiany rynkowe, więc Twój nowy produkt może ewoluować w przyszłości. Dostosowanie się do zmian rynkowych jest kluczowe dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu.

03

Zidentyfikuj persony

Kto będzie korzystał z Twojego produktu i dlaczego? Nie opieramy się tutaj na założeniach, tylko na solidnych danych. Oznacza to, że nie tylko „projektujemy” persony użytkowników, znajdujemy odpowiednich ludzi i zderzamy z nimi wizję. Dzięki ich opiniom pod ręką mamy bezcenne informacje, które pomagają umieścić użytkowników w centrum i stworzyć wokół nich produkt. To przekłada się na udany produkt.

04

Definicja wartości

Strategia produktu jest nadrzędna wobec wizji, podczas gdy wizja jest wspierana przez wartości. Wartości muszą uwzględniać kluczowe obszary – użytkownika, biznes i technologię. Ponadto zdefiniowane wartości powinny być zgodne z ogólnymi celami handlowymi. Prawidłowo zdefiniowane wartości przekładają się na szczegółowe wytyczne oraz odpowiednie KPI i miary. Wykorzystujemy nasze ramy projektowania propozycji wartości, aby stworzyć udaną strategię produktu. To naprawdę działa.

05

Wyznaczaj mierzalne cele

Cele określone w czasie są koniecznością w tej branży. Niezbędna jest również wiedza, jak zdefiniować sukces i jak sprawdzić jego wymierne wyniki. Oczywiście po drodze musisz wiedzieć, jak wyglądają postępy i jak blisko jesteśmy do osiągnięcia celów. Nie martw się, mamy unikalne podejście – informujemy Cię na bieżąco przez cały proces. Zawsze wiesz, co się dzieje w projekcie.

06

Stwórz plan działań produktu

W biznesie nie ma czasu na próby i błędy. W ten sposób tworzymy wspólne źródło prawdy, które określa wizję, kierunek, priorytety i postęp produktu w czasie. Roadmap produktu zawiera wszystkie istotne informacje – a mianowicie pożądany wynik (cele), kamienie milowe w trakcie procesu, a także jasno sformułowane „dlaczego” stojące za projektem.

Co otrzymasz?

Przede wszystkim otrzymasz coś wyjątkowego – szansę, by nie marnować swoich zasobów. Otrzymasz także – w efekcie – produkt, który naprawdę rozwiązuje problemy użytkowników i zapewni im przyjemne i bezproblemowe doświadczenie. Będziesz miał solidną strategię produktu, która jest zgodna ze strategią biznesową. Będziesz miał nie tylko sam produkt, ale także wiedzę, jak go skalować w przyszłości. W końcu chodzi o niebotyczny wzrost sprzedaży, biznesu i zysków, prawda?

Masz projekt? Porozmawiajmy

Skontaktuj się