Znajdź najbliższy warsztat, który spełni Twoje oczekiwania

Inter Cars

PL | Transport

6

Osób w projekcie

4

Miesięcy

2019-2020

Współpraca

Klient

Inter Cars SA – największy importer i dystrybutor części zamiennych dla pojazdów mechanicznych w Europie Centralnej. Lista ofertowa firmy zawiera ponad 2 miliony produktów dla samochodów osobowych, vanów i ciężarówek. Obecna wartość firmy wynosi około 850 milionów dolarów.

Problem

Celem projektu było zwiększenie zaangażowania klientów wobec marki poprzez dostarczenie im aplikacji mobilnej, która służyłaby im każdego dnia jako narzędzie do regularnej konserwacji samochodów i monitorowania wydajności systemów wewnętrznych. Zaproponowane rozwiązanie to aplikacja oferująca darmowe funkcje podstawowe oraz płatny dostęp do funkcjonalności urządzenia połączonego z elektronicznym systemem monitorowania pojazdu.

Efekty

InterCars GO to aplikacja pozwalająca użytkownikowi zarezerwować wizytę w najbliższym warsztacie. Wersja płatna usługi (wraz z urządzeniem diagnostycznym podłączonym do samochodu) pozwala monitorować systemy samochodowe i za pomocą notyfikacji w czasie rzeczywistym informuje kierowcę o problemach. Backend systemu analizuje dane z urządzenia diagnostycznego i proponuje rozwiązanie – na przykład gdyby napięcie w akumulatorze spadło poniżej pewnego poziomu, aplikacja zasugeruje wizytę w najbliższym warsztacie Inter Cars, który może naprawić ten problem. Informuje ona również o kończącym się ubezpieczeniu, kolejnym terminie przeglądu, zużyciu klocków hamulcowych czy przebiegu będącym pretekstem do wymiany opon.

Strategia

Stworzenie tego rozwiązania wymagało ścisłej współpracy z klientem oraz dokładnego zrozumienia wymagań. Backend systemu został dostarczony przez zespół Inter Cars. itCraft było odpowiedzialne za całość developmentu aplikacji oraz połączenie jej z urządzeniem zewnętrznym instalowanym w samochodzie. Zaczęliśmy pracę z Inter Cars od wspólnych warsztatów UX, które organizujemy dla każdego nowego projektu. Po warsztatach zajęliśmy się procesem UX i UI designu i rozpoczęliśmy pracę z zespołem Agile – po naszej stronie był to zespół Androida wraz z testerami i PMem, po stronie Inter Cars – zespół developerów backendu. Zespół Inter Cars był obecny na każdym spotkaniu projektowym. Całkowita transparentność operacji pozwoliła zwiększyć wydajność i efektywność przepływu informacji w zespole pracującym w projekcie. Wszystkie aktywności Scrumowe, takie jak spotkania codziennie i retrospektywne oraz planowanie i rewidowanie sprintów, były przeprowadzane wspólnie. Właściwa organizacja projektu została zaplanowana w sposób szczegółowy i skrupulatny.

Rozwiązanie

Natywna aplikacja mobilna na system Android.
Dzięki protokołowi Bluetooth może ona integrować się z urządzeniem OBD2 zainstalowanym w samochodzie.

Wyzwanie

Powody, dla których postanowiliśmy użyć technologii natywnej w projekcie dla Inter Cars są następujące:

  • Integracja niższego szczebla z urządzeniem zewnętrznym (kostką OBD2),
  • Android jako pierwsza platforma mobilna dla pilotażowej implementacji rozwiązania,
  • Zapewnienie wymaganej wysokiej jakości produktu,
  • Aplikacja miała być dostępna dla różnych urządzeń z systemem Android i wielu wersji tego systemu,
  • Technologie natywne oferują najlepsze rozwiązania w kwestii łączności bluetooth.

Aplikacja jest innowacyjna poprzez fakt łączenia się z samochodem – użyliśmy elementów, które do tej pory były zarezerwowane dla warsztatów i stacji diagnostycznych. Wspiera również sprzedaż, gdyż pozwala użytkownikowi zarezerwować interesujące go usługi warsztatowe.

Największym wyzwaniem technologicznym projektu było skomunikowanie aplikacji z urządzeniem diagnostycznym (OBD2). Wsparcie dla tego urządzenia okazało się wymagającym zadaniem z dziedziny integracji dla programistów mobilnych. Problemy napotkane podczas równoległego pobierania danych z urządzenia musiały zostać rozwiązane odpowiednią implementacją, aby zachować wiarygodność pobieranych danych i odpowiednio je wyświetlać użytkownikowi aplikacji.

Recenzja klienta