News5 min czytania

Czy warto było udać się na Infoshare?

Paulina Chmielewska

Head of Marketing

Infoshare odbywa się w Gdańsku i jest największą konferencją technologiczną w regionie CEE. Według organizatorów, główną wartością są technologia, wzrost oraz społeczność. Każdego roku event przyciąga 6000 uczestników, 200 prezentujących, 500 startupów oraz organizowanych jest 10 eventów pobocznych. W tym roku uczestniczyliśmy w niej po raz drugi. W ubiegłym roku udaliśmy się większą ekipą, w tym roku udał się jeden, sekretny agent. Cześć, jestem Paulina i jestem specjalistą ds. marketingu w itCraft. Moi koledzy, w tym samym czasie, uczestniczyli w evencie Pioneers 2019 w Wiedniu. Ja natomiast udałam się do Gdańska, żeby zobaczyć co się dzieje na Infoshare. Chciałabym przedstawić Wam moje przemyślenia na temat tegorocznej edycji.

Prelekcje, Sceny oraz Eventy

Główną atrakcją Infoshare są prelekcje. W ubiegłym roku niemożliwym było uczestniczenie w każdym wykładzie, który mnie interesował. Za każdym razem, gdy znalazłam event, który był dla mnie interesujący, na innej scenie odbywał się jeszcze lepszy. Cały czas zmagałam się odpowiednim wyborem – co będzie najbardziej przydatne w mojej pracy? Gdzie zetknę się z wiedzą i inspiracją?

W tym roku wyglądało to troszkę inaczej i miałam trudność ze znalezieniem czegokolwiek, co by mnie zainteresowało. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystko jest dla każdego. Jestem świadoma, że ciężko przekazać wiedzę w trakcie 20-30 minutowej prezentacji, jednak tegoroczna edycja była znacznie mniej atrakcyjna, niż ubiegłoroczna.

Skupmy się na scenach Inspire, Growth, Marketing oraz DevTrends

Infoshare 2019 DevTrends Stage

Nie chciałabym oceniać eventów stricte technicznych, jako że na nie nie uczęszczałam. Skupiłam się głównie na scenach Inspire, Growth, Marketing oraz odrobinę na DevTrends. Najważniejszą, z mojego punktu widzenia, była scena marketingowa, jako że to marketingiem zajmuję się w itCraft. Pierwszy dzień eventu, z mojej perspektywy, niestety był słaby biorąc pod uwagę poruszaną tematykę. Dlatego też, wtorek poświęciłam na networking – rozmowy z ludźmi, poznawanie startupów oraz reprezentantów różnych firm w strefie expo. Drugi dzień uratował konferencję, jako że zainspirowałam się, zyskałam pomysły i wiedzę z aspektów performance marketingu oraz sprzedaży i dostałam to, czego oczekiwałam od konferencji.

Największą inspiracją był Sean Percival – amerykański przedsiębiorca, inwestor i autor, który zainwestował do tej pory w ponad 120 startupów i założył kilka własnych. Aktualnie jest CMO w appear.in. Podczas swojej 20-minutowej prezentacji przekazał duże pokłady inspiracji i pewności siebie w stosunku do tego, czym się zajmuję i jak się tym zajmuję, a także zostawił mnie z ogromem przemyśleń. Zachęcam do tego, żeby porozmawiać kiedyś z Sean’em jeżeli będziecie mieli okazję, bądź wziąć udział, w którymś z jego eventów.

Sean Percival na Infoshare 2019

Krótkie podsumowanie: Infoshare w 2018 był dla mnie znacznie bardziej interesujący. Tegoroczna edycja pierwszego dnia nie do końca spełniła moje oczekiwania, chociaż patrząc na cały event, nie było aż tak źle. Zainspirowałam się tak jak obiecali organizatorzy, chociaż nie na scenie Inspire a Growth. Zyskałam także nowe pomysły związane z moją marketingową działalnością, którymi podzielili się mówcy na scenie marketingowej. Muszę jednak przyznać, że drugi dzień był tym, który uratował konferencję pod względem wystąpień na scenach.

Expo

Czuję się tak, jakbym miała cały czas narzekać, mówiąc że 2018 edycja była lepsza. Niestety, tak też się czuję w stosunku do strefy expo. W zeszłym roku mogłam porozmawiać z przedstawicielami firm, mogłam podzielić się swoimi przemyśleniami, wymienić opinie, uczyć się o nowych technologiach, poznać firmy i ich cele, dzieląc się tym, co robi itCraft.

W tym roku, jedyne co uzyskałam to ich chęć zatrudnienia mnie. Mieli gdzieś rozmowy i to, co mam do powiedzenia. Nie interesowała ich wymiana opinii. Nawet kiedy próbowałam poruszyć temat ich aktywności, jedyne co próbowali zrobić to rozmawiać o otwartych stanowiskach pracy. Wielokrotnie tłumaczyłam, że nie chcę zmieniać pracy. Nakłaniali wtedy to pozostawienia adresu email, na który otrzymam zestawienie ofert pracy. Wiem, że spełnienie KPI jest ważne, ale to nie do końca tak powinno wyglądać.

Niefajnie. Bardzo niefajnie.

Krótkie podsumowanie: W tym aspekcie jestem bardzo zawiedziona częścią expo, jako że nie było możliwości porozmawiania z nikim, jeżeli nie byłam zainteresowana znalezieniem nowej pracy. Osoby, które są z Gdańska czy Warszawy, które szukają pracy, na pewno będą zadowolone, jako że mogły poznać firmy, które rekrutują i znaleźć swoje, być może, wymarzone stanowisko pracy.

Startupy

Jest to główny punkt tej konferencji dla startupów i inwestorów. W ubiegłym roku, jako itCraft, braliśmy udział w Infoshare z naszym startupem – Truckersky. Infoshare jest idealnym eventem, aby zaprezentować, co robisz. Co więcej, możesz wygrać 20 000 euro dofinansowania. Nawet, jeżeli nie zdobędziesz tej kwoty, nadal możesz zaprezentować co i jak robisz, spotkać się z inwestorami z różnych krajów, podzielić się pomysłami i rozwinąć własne rozwiązanie.

Zdecydowałam się poświęcić trochę czasu i sprawdzić co się dzieje w strefie startupowej. Aby zobaczyć jakie zmiany czekają nas w najbliższej przyszłości i co jest obecnie gorącym tematem. Być może też spotkać kogoś, kto byłby zainteresowany tym, jakie my świadczymy usługi.

Jednocześnie zaskoczyły mnie niektóre pomysły, inne odrobinę zawiodły. Tak wiele startupów robi praktycznie to samo. Gorącymi tematami wydają się chatboty do Facebooka i nowe systemy płatności. Znalazłam kilka startupów, które rzeczywiście robiły bardzo zbliżone do siebie rzeczy. Promocja w formie „Nowa wersja PayPala” nie do końca mnie przekonuje, kiedy PayPal ma się całkiem dobrze na rynku, wykorzystywany jest globalnie i działa w zakresie, w którym został stworzony.

Szukałam jakiś rewolucyjnych rozwiązań. Nie znalazłam.

Krótkie podsumowanie: Strefa startupów ocaliła mój pierwszy dzień konferencji. Mogłam porozmawiać z ludźmi skupionymi na technologii oraz marketingu, a także przedyskutować opinie i pomysły. To tutaj znalazłam to, czego szukałam w strefie expo. Oczekiwałam co prawda więcej rewolucyjnych rozwiązań, ale mimo wszystko strefa startupów była jednym z mocniejszych punktów konferencji w tym roku.

A więc… czy warto było wziąć udział w Infoshare?

I tak i nie. Dla ludzi szukających pracy na pewno. Dla ludzi szukających inspiracji i networkingu – po części. Ogólna ocena eventu zależy od tego, czego się oczekuje i kto jest w niego zaangażowany. Jeżeli 2018 byłby idealnym eventem, 2019 miał ¼ tego, co zaprezentowano w zeszłym roku. Startupy zyskują ekspozycję a Infoshare daje możliwość pożądanej promocji. Z biznesowej perspektywy itCraft – nie widziałam żadnych zalet, ani potrzeby, aby brać udział w evencie jako twórca aplikacji mobilnych i webowych.


Paulina Chmielewska

Head of Marketing

Post article


Masz projekt? Porozmawiajmy

Skontaktuj się